כתבות

  לובליאנה - עיר הבירה של סלובניה

  לובליאנה (הכתיב בסלובנית הוא Ljubljana) היא עיר הבירה של סלובניה וגם העיר הגדולה ביותר בה. זוהי עיר יפה ונעימה, הקרויה גם "פראג הקטנה". לובליאנה היא בירה צעירה יחסית, ויש בה שילוב מוצלח בין ישן לחדש - מרכז העיר דומה לערים אירופיות טיפוסיות וקלאסיות, והעיר מלאת אטרקציות תיירותיות ואפשרויות תיור ובילוי. לפניכם המלצה למספר אתרי ביקור בולטים ויפים בעיר:

   

  מראה הכנסייה הפרנציסקנית מעל הנהר בלובליאנה

  ---

   

   

  טירת לובליאנה - להשקיף על העיר מגבוה

   

  הטירה הגדולה של לובליאנה היא אחד מן הסמלים המוכרים של העיר. הטירה נבנתה במאה ה-15 כבמצודה גבוהה ששמשה להגנה על העיר. לאורך ההיסטוריה שמשה המצודה, שחולשת על פני העיר כולה, כבסיס צבאי, כבית סוהר וכמעון למגורים. כיום מהווה הטירה אתר ביקור ותיירות פופלארי, ובשנים האחרונות היא עברה מספר גלי שיפוצים ושחזורים. מן המצודה נשקף נוף יפה של כל לובליאנה. המבקרים בטירה יכולים ליהנות מתצפית נוף יפה ממגדל תצפית, מגלריית אומנות, המציעה למכירה דברי אומנות ומלאכת יד בסגנון סלובני מסורתי, מוזיאון להיסטוריה מודרנית של סלובניה ועוד. הטירה מארחת לאורך השנה אירועי תרבות ומורשת שונים, ובהם קונצרטים, תערוכות, פסטיבלים, סרטים וחתונות.
  אל הטירה ניתן להגיע בהליכה רגלית בת כעשר דקות ממרכז העיר העתיקה. מי שמעוניינים להגיע בתחבורה ציבורית ולא ברגל, יכולים לעלות על קרון רכבל (יוצא מככר קרקוב), רכבת תיירים או רכבת קלה (ישנה יציאה כל שעה מככר פרשרן). פרטים נוספים על הטירה ועל אירועים ואתרים בה ניתן למצוא באתר הרשמי של טירת לובליאנה.

   

   

  הכנסייה הפרנציסקנית של לובליאנה - ביקור בסמלה המרכזי של העיר


  כנסייה מרשימה בעלת חזית ורודה, שנבנתה בסגנון בארוקי בשנת 1646. הכנסייה, הנמצאת במרכזה של ככר פרשרן (Presernov Trg), היא אתר בולט בעיר, ומהווה נקודת מוצא טובה לטיול ולסיור בעיר. ככר פרשרן קרויה על שם המשורר הלאומי של סלובניה, פרנץ פרשרן, ופסל דמותו ניצב בלב הככר רחבת הידיים. בתוך הכנסייה ישנו אולם מקושט, עיטורי קיר, פסלים ומזבח מפואר. בכנסייה מצוי גם סרקופג זכוכית ובו גופה חנוטה של קדוש נוצרי.

   

   

  הכנסייה הפרנציסקנית המרשימה במרכז לובליאנה

  ---


   

  בית העירייה והמזרקה של הנהרות

   

  לבית העירייה העתיק של לובליאנה מספר סממנים חיצוניים שמאפשרים לזהותו: הוא המבנה היחידי שבולט החוצה מקו המבנים ברחוב מסטני טרג (Metni Trg) ובראשו מצוי מגדל שעון . בחזיתו של בית העירייה של לובליאנה מצוי אובליסק המנשא לגובה עשרה מטרים, שבסיסו מעוטר בפסלים של שלושה אנשים, מעשה ידי אומן איטלקי. שלוש הדמויות מסמלות את שלושת הנהרות הגדולים של סלובניה - נהרות סאווה, קרקה ולובליאניצה. בית העירייה עצמו הוא אחד מן המבנים הותיקים שנותרו על עומדם בלובליאנה, והוא נבנה במאה החמש עשרה. בעת הביקור ניתן להיכנס לתוך בית העירייה, להריח את ריחו המיוחד של הבניין העתיק וליהנות מתערוכות המוצגות על קירותיו, שמהן ניתן ללמוד על עברה של העיר.

   

   

   

  גשר העמודים על הנהר, שמאכלס שוק מקומי נחמד

  ---

   

  על גדת נהר לובליאניצה

   

  נהר הלובליאניצה הגדול והשופע מזרים את מימיו הרוגעים בלבה של לובליאנה. הנהר תחום במערכת של חומות אבן וגשרים, ולאורכו בניינים ומבנים רבי הוד, צבעוניים ויפים, שנבנו על ידי עשירי העיר בימים עברו. על גדות הנהר ישנה טיילת, שבה ניתן ליהנות מארוחה טובה או כוס משקה באחד מן המסעדות ובתי הקפה הנינוחים. את הנהר חוצים גשרים יפים, בעזרתם ניתן לערוך טיול נעים ולעבור בין הגדות. בקיץ ישנה אפשרות לשוט בנהר על גבי סירות קטנות. גשר העמודים, שניצב לאורך הנהר, מאכלס שוק צבעוני ומעניין של מאכלים מסורתיים, משקאות, גבינות, מלאכות יד שונות ועוד. זהו מקום מוצלח למנוחה, ארוחה קלה וצפייה בהתרחשויות ובעוברים ושבים.

  לובליאנה, כיאה לעיר בירה אירופית, היא עיר תוססת ומלאת חן. אתריה של העיר רבים, וכאן מנינו רק מקצתם. הקסם והיופי של העיר טמונים גם באפשרות ללכת ולשוטט בין סמטאותיה, לגלות רחובות קטנים ואתרים חבויים, לנשום את ריחותיה, ליהנות ממזג האוויר הנעים ולהתפעל מהצבעוניות, המבנים, הככרות, המזרקות והאווירה.
  טיול נעים!

  עבור לתוכן העמוד