כתבות

  קוטור - עיירה מתוך גלויה קסומה

  קוטור היא עיר נמל מקסימה ומלאת חן השוכנת במפרץ קוטור לחופי הים האדריאטי. העיירה המקסימה בולטת בגגותיה האדומים ובצריחי הכנסיות על רקע ההרים התלולים, מי המפרץ ושובלי המים שמותירות אחריהם האניות בדרכן אל הים. במפרץ קוטור שוכנות מספר עיירות ציוריות, לצד קוטור, המהוות מוקד משיכה לתיירים. ב-1979 הוכרזו האזורים (האגנים בלשון גאוגרפית) של העיירות קוטור ו-ריסן כאתרי מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו.

   

   

  מעט רקע על מפרץ קוטור

   

  המפרץ מלא הפיתולים מוקף הרים תלולים ויש המכנים אותו "פיורד", אך למעשה זהו עמק נמוך ושקוע שנוצר במפגש של הנהר בוקליי (Bokelj) לים האדריאטי. בעבר היה המפרץ כולו נהר, ובתהליכים גאולוגיים ארוכי שנים הוא הפך לעמק נרחב ונעלם. כיום יש במפרץ מספר אגנים, ואלו מחוברים האחד לשני במצרים. אורך מפרץ קוטור מן הים ועד לעומק היבשה הוא 28 ק"מ, ואורך החופים של המפרץ המפותל הוא 107 ק"מ. במוצאו של מפרץ קוטור לים האדריאטי נמצא חצי האי פרבלקה (Prevlaka), והוא נראה כמעין סוגר או מכסה מורם של המפרץ. על השליטה בו ניטשה מחלוקת בין קרואטיה למונטנגרו, וכיום שייך חצי האי פרבלקה לקרואטיה, והוא למעשה הנקודה היבשתית הדרומית ביותר בקרואטיה.

   

  אתרים בולטים בעיירה קוטור וסביבותיה


  העיר העתיקה של קוטור היא אחת מהערים הימי-ביניימיות השמורות והמרשימות באגן הים האדריאטי. קוטורמצויה באזור העמוק ביותר של מפרץ קוטור פנימה לתוך היבשה. הכניסה לעיר העתיקה היא רגלית בלבד, והעיר מוקפת חומות, הנמתחות על פני ארבעה קילומטרים וחצי. החומות הן בגובה של 20 מטרים ורוחבן 15 מטרים. מעל העיר נישאת מצודת סאן ג'ובאני, ובעיר עצמה מצויים ככר טריפון הקדוש ובה הקתדרלה העתיקה של סנט טריפון (הוקמה במאה ה-12), ארכיון העיר, ארמון הבישוף, כנסיית מריה הקדושה ובניין העירייה. בכנסיית מריה הקדושה מצויים שרידיה של קדושה בשם ברטה, שעל פי המסורת המקומית הגנה על תושבי העיר והצילה אותם מידם של הכובשים העותמאנים בנסיון כיבוש בשנת 1539.
  המעוניינים בתצפיות יפות יכולים לטפס עם רכבם בכביש מפותל מעל העיירה קוטור, לכיוון הכפר נייגושי והר לובצ'ן. לאורך הכביש ישנן עמדות תצפית מהן נשקף נוף מרהיב ומרחיב לב של המפרץ הציורי.

   

   

   

  הקתדרלה של סנט טריפון (Cathedral of Saint Tryphon)

   

  אחד המבנים המרכזיים בעיר העתיקה של קוטור, מתייחד בארכיטקטורה רומנסקית עשירה, ומהווה מעין סמל מקומי. זוהי כנסיה רומית קתולית, שנבנתה לראשונה במאה ה-12 על שרידי כנסייה ישנה מהמאה ה-9, לכבוד טריפון הקדוש - פטרון ומגן העיר. הכנסייה היא המבנה הגדול והיפה בעיירה. היא נפגעה מספר פעמים ברעידות אדמה, ושוקמה ושוחזרה לאורך השנים. הליכי השחזור הממושכים וארוכי השנים הם הסיבה לשוני הניכר בין מגדליה של הכנסייה. רעידת האדמה הרצינית האחרונה אירעה ב-1979, והשיקום בעקבותיה הסתיים רק לפני מספר שנים. בכנסייה אצור אוסף עשיר של דברי אמנות בעלי ערך רב, בין היתר בשל היותה מן הכנסיות המפורסמות והותיקות באירופה.

   

   

   

   

  כנסיית סנט ניקולס בקוטור

  ---

   

   

  העיירה Perast - עיר עתיקה במפרץ קוטור, כמה קילומטרים מצפון מערב לעיירה קוטור.

   

  העיירה מצויה במעין כף שמפריד בין מפרץ ריסן למפרץ קוטור, והיא משקיפה על המיצר הצר ביותר של מפרץ קוטור. בסמוך לעיירה פראסט מצויים האיים סנט ג'ורג' ו"גבירתנו של הסלעים" (Our Lady of the Rocks), בשניהם ישנה כנסיה עתיקה. האחרון הוא האי המלאכותי היחיד בים האדריאטי, ועל פי הסיפור הוא נבנה על גבי סלע לאחר ששני מלחים ונציאנים מפראסט מצאו על גביו תמונה של ישו ואמו מריה הבתולה. לאחר מציאת התמונה ב-22.7.1452, בכל פעם שחזרו ממסע מוצלח בים, הם הניחו במקום סלע גדול, וכך, על פי האגדה, נוצר האי. מדי שנה, ב-22 ליולי מציינים המקומיים את היום בו מצאו המלחים את תמונת המדונה. הם יוצאים אל הים בשעת השקיעה בסירות קטנות וזורקים סלעים אל המים, ובכך מרחיבים את שטח האי. בכנסייה מצויים קרוב לשבעים ציורים של האומן בן המאה ה-17 מפראסט, קוקוליה (Kokolja), וכן אוסף ציורים, לוחיות כסף עם כיתובים ויצירות אמנות נוספות של בני האזור. אל הכנסייה ניתן להגיע בהפלגה מן המזח של פראסט.

   

   

   

  מפרץ קוטור

  ---

   

  טיול במונטנגרו הינו בדרך כלל חלק מטיול נרחב יותר במדינות האזור, וכולל בדרך כלל גם יעדים בקרואטיה ובסלובניה. את הביקור במונטנגרו ניתן לשלב בטיול משפחות או בטיול למבוגרים, ומפרץ קוטור והעיירה קוטור הם אתרי ביקור מומלצים בשני המקרים. מפרץ קוטור הוא אחד המקומות המקסימים והמתאימים ביותר בהם ניתן לחזות בפלא של המפגש בין הרים נישאים לים כחלחל. לביקור במפרץ קוטור מומלץ להקדיש לפחות יום טיול, על מנת לחוות את מגוון הנופים והעיירות.
  טיול נעים!

  עבור לתוכן העמוד