כתבות

  פטוי - ביקור בעיר העתיקה ביותר בסלובניה

  פטוי (הכתיב הלועזי הוא Ptuj) היא יעד בולט בכל טיסה לסלובניה. זוהי עיר בצפון מזרח סלובניה, בסמוך לעיר מריבור, והיא גם העיר העתיקה ביותר במדינה. העדויות המוקדמות ביותר להתישבות באזור מגיעות עד לתקופת האבן. זוהי עיר בת כמה עשרות תושבים, והיא שוכנת במיקום נפלא, במישורים נרחבים ועל גדת נהר הדראווה. למבקרים בפטוי מומלץ לשוטט בסמטאות ובככרות של העיר העתיקה, להעפיל לטירת פטוי, להתרשם ממבני הכנסיות המרשימים ולהנות מן האוכל המצוין המוגש במסעדות לצד כוס יין מייקבי האזור.

  פטוי - המקום שבו נבחר קיסר, ועוד קצת היסטוריה מקומית - על קצה המזלג


  ההתיישבות בפטוי היא קדומה ושורשיה מגיעים אלפי שנים אחורה, ועם זאת, בשנת 69 אירע בה מאורע כביר, הראוי במיוחד לציון. בשנה זו נבחר במקום אספסיאנוס לקיסר רומא. אספסיאנוס עלה לכס הקיסרות הרומית בתקופה סוערת ורבת עניין, וקורותיו מצטלבים בארץ הקודש. בימים שלפני כהונתו כקיסר האימפריה, הוא היה מפקד נחשב בצבא רומא, ופקד על דיכויו של המרד הגדול של היהודים בשלטון הרומי, שהתחולל בארץ ישראל. בנו טיטוס (שירש מאביו את הקיסרות עם מותו בשנת 79 לספירה), התלווה לאביו, פיקד על חילות הרומים ביהודה, והיה מי שהחריב את בית המקדש בירושלים. בשנת 103 לספירה הוענק לפטוי מעמד של עיר בידי הקיסר הרומי טריינוס.

  במאות השנים שלאחר מכן החליפה העיר שליטים וידיים, והיתה לפרקים לחלק מן האימפריות האווארית (עם מרכז אסיאתי), הפרנקית, העותמאנית ועוד. במאה ה-19 נבנתה מסילת ברזל בין וינה לטריאסטה. קו הרכבת שעבר בפטוי בדרך למריבור הסמוכה רומם והעלה את חשיבותה של פטוי מחדש, לאחר תקופה של האטה וירידה באוכלוסין. בסוף מלחמת העולם הראשונה היו מרבית תושבי העיר גרמנים, והיא נכללה בתחילה ברפובליקה קצרת הימים של גרמניה ואוסטריה, ובהמשך עברה לידי יוגוסלביה. בתקופה שבין מלחמות העולם הצטמצם מספר התושבים דוברי הגרמנית של העיר, ומסופה של המלחמה העיר מאוכלסת ברובה בתושבים ממוצא סלובני. 

  על ראש הגבעה - הטירה של פטוי


  הטירה של פטוי (ניתן לקרוא לה גם המבצר של פטוי) ניצבת על גבעה המשקיפה על העיר, והיא אחד מאתרי הביקור המרשימים והבולטים בה. הטירה המרשימה צוירה בידי עוברי אורח, מבקרים ומטיילים, ובתמונות רבות היא נראית עצומה בגודלה ומסוככת על העיר שלגדת הנהר. הטירה נבנתה באמצע המאה ה-12, על מנת להגן על העיר מפני הצבאות ההונגריים. כאשר היא נבנתה, העיר היתה שייכת לארכי-דוכסות של זלצבורג (הנמצאת כיום באוסטריה). כיום מצוי בטירה מוזיאון שבו אגף שלם מוקדש לאוסף כלי נגינה עשיר, בו רוב כלי הנגינה הם מן המאה ה-18. המוזיאון העשיר כולל גם אוספים יפים של כלי נשק עתיקים, מסכות של קרנבלים מסורתיים מן האזור ועוד. הטירה והמוזיאון פתוחים מדי יום בשעות 9:00-17:00 (שעות מורחבות בימות הקיץ ובסופי שבוע, ניתן להתעדכן כאן).


   

   

  גגותיה האדומים של פטוי על רקע הנהר

   

  ---

   

  אתרי ביקור מומלצים נוספים בפטוי


  העיר העתיקה של פטוי ציורית ומקסימה, ומתאימה מאוד להסתובבות ושוטטות רגלית בסמטאות הצרות. מרבית המבנים, הככרות והרחובות עברו מלאכת שיחזור ושיקום, ובהליכה שלווה ניתן לחזות בחזיתות הבתים הצבעוניים, בככרות הנאות ובמבני העיר המרשימים. בין האתרים היפים שמומלץ לשלב בסיור ניתן למנות את הבאים:

   

  המנזר המינוריטי (קרוי באנגלית: The minorite monastery) - מנזר וכנסייה השוכנים במבנה מרשים בעל חזית ייחודית. בככר שלפני הכנסיה מצוי עמוד כהה ועליו פסל של מריה הקדושה, שנבנה לאחר הנצחון על העותמאנים במאה ה-17. חזית המבנה הלבנה מעוטרת בארבעה עמודים, פסלים מובלטים של מריה ומלאכים בעלי כנפיים. ניתן להיכנס אל תוך המבנה לסיור.


   

  המנזר המינוריטי בפטוי

  ---

  כנסיית סנט ג'ורג' - כנסיה שנבנתה לראשונה במאה ה-12 וחודשה במאה החמש עשרה בסגנון גותי. בחצר הכנסייה ישנם גן עם שיחי ורדים פורחים וקברים מרשימים שפוסלו בסגנון בארוקי ורנסאנסי.

  הפסל של סנט פלוריאן - פסל שניצב בלב ככר העיר. הקדוש פלוריאן נחשב כמושיעם של בני העיר מפני שריפות חוזרות ונשנות שפגעו בעיר ובמבנים, והפסל הוקם לכבודו בשנת 1745. הקדוש פלוריאן ניצב מפוסל על עמוד, כשהוא עוטה מעין גלימה צבאית ודגל בידו השמאלית. תחת רגלו דלי מים, אותו הוא שופך על כנסייה בוערת.

  בניין העירייה (Town Hall) - מבנה מרשים בככר מסטני (Mestni) שמשמש כיום כבית העירייה. בחזית הארמון צריחים ירקרקים על רקע גג כתום, חלונות מקושתים ושעון גדול.

   

   

  בניין העירייה

  ---

   


  מגדל העיר - מגדל נישא, שבולט מעל גגות העיר, ונראה היטב בצילומים רבים. האזכורים הראשונים שלו הם משנת 1376. בראש המגדל המרשים ישנו צריח בעל צורת בצל יפה, הצבוע בצבא ארגמן.

  בפטוי מצויים מבנים ואתרי ביקור רבים נוספים, אותם ניתן לגלות בסיור רגלי נעים ברחובות העיר. כאשר הרגליים מתעייפות מן ההליכה, מומלץ לבחור בית קפה או מסעדה טובה, ולנוח על כוס משקה וארוחה טובה, לצד יין מקומי.
  טיול נעים!

  עבור לתוכן העמוד