כתבות

  בודבה - פנינת ים בליבה של ריביירת חופים מונטנגרית

  בודבה (יש הכותבים בודווה, ובלועזית: Budva) היא עיירת חוף קטנה בת קרוב ל-20 אלף תושבים במונטנגרו, השוכנת על הים האדריאטי. זוהי עיירה ציורית השוכנת בין הרים נישאים וירוקים, וגגות העיר האדומים-כתומים בולטים על רקע ההרים ומשקיפים על מימי הים הצלולים. רצועת החוף הסמוכה לעיירה קרויה "הריביירה של בודבה", ויש בה חופים נהדרים. בודבה נהנית ממזג אויר ים תיכוני נוח לאורך רוב ימות השנה, חופים חוליים וסלעיים, חיי לילה תוססים ושלל אטרקציות תיירותיות בעיר עצמה ובסביבתה. 

   

   

  גגות אדומים, הרים וים כחול בבודבה שבמונטנגרו

  ---

   

   

  גלגולי ההיסטוריה בבודבה


  העיר היא מן ההתיישבויות העתיקות ביותר לאורך רצועת החוף הזו, ועל פי עדויות ארכיאולוגיות ההתיישבות במקום החלה לפני יותר מאלפיים שנה. בשלביה המוקדמים היתה ההתיישבות בבודבה שייכת לאימפריה הרומית. בהמשך החליפה העיירה ידיים, ובמאות ה-15 עד ה-18 היתה חלק מהרפובליקה של העיר ונציה. מ-1814 ועד מלחמת העולם הראשונה היתה העיר חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית הגדולה. במלחמת העולם הראשונה סופחה העיר ליוגוסלביה, והיתה שייכת לה לאורך מרבית המאה (עם הפסקה קטנה במהלך מלחמת העולם השניה, אז היא נכבשה על ידי צבאות גרמניה ונשלטה בידי איטליה). החל משנת 2006 היא חלק מהמדינה הצעירה מונטנגרו.

  בשנת 1979 פקדה רעידת אדמה חזקה את האזור והעיר העתיקה של בודבה ספגה פגיעה קשה - כ-400 מבנים, ובהם חומות העיר, ניזוקו, ונזקקו לשיקום. מלאכת השיקום והשיפוץ המפרכת והמוצלחת ארכה מספר שנים, וכיום קשה להבחין בסמני הנזקים ההם.

  אתרי ביקור בולטים בבודבה


  בודבה היא עיר תיירותית ומהווה מוקד משיכה בולט במונטנגרו, ובשנים האחרונות היא הופכת ליעד האטרקטיבי במדינה.

  העיר העתיקה - האטרקציה המרכזית בבודבה היא העיר העתיקה, המוקפת חומות עתיקות נישאות שבהן קבועים שערים לכניסת מבקרים. בחלקה הדרומי של העיר העתיקה ישנו מבצר שמור שנבנה במאה החמש עשרה, על חורבות של ביצורים ממאות קודמות. רחובות העיר העתיקה מרוצפים אבנים קטנות והסמטאות נפלאות לשיטוט ולהליכה רגלית. בין הסמטאות תוכלו לגלות ככרות, חנויות גלריה ומזכרות, בתי קפה ושלוש כנסיות עתיקות.

   

  סמטא צרה בבודבה

  ---

   

  חוף מורגן - בבודבה וסביבותיה יש חופים רבים, אך חוף מורגן (1 ו-2) הוא ככל הנראה החוף המוכר ביותר של בודבה, והוא מצוי במרחק של כחצי קילומטר מן העיר העתיקה. זהו חוף יפה שמצוי בין צוקי הרים גדולים, ובו חול נעים. החוף פרוש על פני כ-700 מטרים, בין מלון Avala לבין כף מורגן, וקרוי על שם ימאי ספרדי שניצל מספינה טרופה והקים במקום כנסייה. בין העיר העתיקה לבין מלון אוולה מצוי אחד מן החופים העירוניים, אך הוא פופולרי מעט פחות, מאחר והוא חוף סלעי ולא חולי. חופים מוכרים וטובים אחרים באזור הם חוף יאז (Jaz), החוף הצ'כי, חוף מילוצ'ר וחוף סווטי סטפן.

  פסל הרקדנית - פסל מרשים הניצב על הסלעים בחוף הים אל מול המבצר של בודבה. הרקדנית מפוסלת כך שפניה אל הים, והיא עומדת על קצות אצבעותיה, על רגל אחת, ידה האחת נישאת מעלה אל השמיים ויד ורגל נוספות נפגשות ומצטלבות מאחורי גבה המקושת.

   

   

  פסל הרקדנית על רקע העיר והים

  ---


  בודבה היא יעד תיירותי מתפתח ופופולארי, ובשנים האחרונות היא צוברת תאוצה והופכת לעיירת התיירות הבולטת במונטנגרו. תשתיות העיירה וסביבותיה אינן מתאימות תמיד להתפתחות התיירותית המואצת, דבר שיוצר לעתים מחסור במים זורמים בברזים, הפסקות חשמל ותנועה רבה בכבישים אל העיירה ומחוצה לה, במיוחד בשעות אחר הצהריים. בעת תכנון החופשה, מומלץ לקחת זאת בחשבון, ולזכור כי ההנאה האמיתית היא בנופים, בחופים ובאווירה המיוחדת של המקום.
  נסיעה טובה וטיול מהנה!


   

  עבור לתוכן העמוד