כתבות

  מריבור - עיר ציורית על גדת נהר

  המבקרים בעיר מריבור מגלים עד מהרה כי זוהי עיר שבה קל ונעים להתמצא ולהסתובב רגלית. מרבית אתרי הביקור מרוכזים באזור העתיק של העיר, הקרוי לנט (Lent), המצוי בסמוך לנהר הדראווה. לפניכם מספר אתרי ביקור מושכים ויפים המצויים במרכז העיר

  מריבור (Maribor) היא העיר השנייה בגודלה בסלובניה, אחרי לובליאנה הבירה, וגרים בה למעלה מ-100 אלף תושבים. העיר שוכנת לגדת נהר הדראווה (Drava), בצפון מזרח סלובניה, במרחק של כמאה קילומטרים מלובליאנה. העיר ממוקמת על קו הרכבת בין וינה ללובליאנה, והיא משמשת כמוקד כלכלי-מסחרי וכמרכז תרבותי ואקדמי חשוב באזור. סביב העיר ישנם כרמי ענבים רחבי ידיים, והתוצרת היפה משמשת בתעשיית היין הסלובנית, שמריבור היא מרכזה. מריבור מושכת תיירים לאורך כל ימות השנה, מאחר והיא סמוכה לאתר הסקי הגדול פלאניצה, אליו מגיעים תיירי חורף רבים. בין אתרי הביקור המומלצים בה ניתן למנות את הטיילת על הנהר, העיר העתיקה ובה בית העיריה העתיק והקתדרלה, ומצודת העיר הגדולה.

   

  העיר מריבור על גדות נהר הדראווה

  ---

   

   

  מריבור - אתרי ביקור בולטים


  המבקרים בעיר מריבור מגלים עד מהרה כי זוהי עיר שבה קל ונעים להתמצא ולהסתובב רגלית. מרבית אתרי הביקור מרוכזים באזור העתיק של העיר, הקרוי לנט (Lent), המצוי בסמוך לנהר הדראווה. לפניכם מספר אתרי ביקור מושכים ויפים המצויים במרכז העיר:

  בית העיריה - בניין בית העירייה (Mariborski rotovž) של העיר מריבור נבנה בראשית המאה ה-16. בשנת 1941 ביקר במריבור מנהיג גרמניה הנאצית, אדולף היטלר, ונשא נאום לתושבי המקום ממרפסת הבניין.

  טירת מריבור - טירת העיר מצויה במרכז העתיק של העיר מצפון לככר רחבת ידיים ומרשימה. סביב לככר מבנים יפים ובתי קפה נינוחים המתאימים למנוחה וארוחה קלה. בפינת הטירה היפה ניצב מגדל ולו צריח בצל שחור שנראה למרחוק. הטירה נבנתה במאה ה-15, ובתוכה מצוי כיום מוזיאון שבו ניתן ללמוד על עברה של העיר ועל הייחוד של ענף היין באזור. 

  הכנסייה הפרנציסקנית - כנסייה גדולה ומרשימה שנבנתה במאה ה-13. היא נבנתה בתחילה בסגנון רומאנסקי עשיר ומצויץ, ולאורך השנים היא שופצה ושולבו בה אלמנטים נוספים מסגנונות אדריכליים שונים.

   

  מריבור - עיר שבה קל ונעים להתמצא ולהסתובב רגלית

  ---

   

  ככר גלבאני ומצבת המגפה - ככר גלבאני (Glavni trg) היא הככר המרכזית של העיר העתיקה, והיא שמשה לאורך מאות שנים ככר השוק, בה נפגשו סוחרים ותושבים מן העיר ומן הסביבה לחילופי סחורות, פירות וירקות. בככר ניצב עמוד מפוסל הקרוי "מצבת המגפה", להנצחת כשליש מתושבי העיר, שמתו ב"מגפה השחורה" בעיר במאה ה-17. המצבה בנוייה מעמוד שיש לבן שבראשו פסל זהב של מריה הבתולה, כשהיא ניצבת מעל לירח ולראשה כתר של של תריסר כוכבים (כמתואר בחזון יוחנן בבשורה הנוצרית). סביב למונומנט הבתולה ניצבים ששה פסלי שיש של קדושי העיר.

  בית הכנסת של מריבור - בית הכנסת בעיר מצוי בככר בשם "ככר היהודים" (Židovski trg), והוא מבתי הכנסת העתיקים בסלובניה. בית הכנסת נבנה בסגנון גותי, בתקופת תור הזהב של יהודי העיר, בתחילת המאה החמש עשרה. בסוף המאה ה-15, עם גירושם של יהודי מריבור, שונה ייעוד המקום ובית הכנסת הפך לכנסיה. בשנת 2001 שופץ המבנה וחזר לשמש כמרכז תרבות ליהודי העיר ולתיירים. בית הכנסת פתוח לביקור בימים שני עד ששי, בשעות 9:00-14:00.

  הפארק העירוני, האקווריום וגבעת הפירמידה - הפארק העירוני של העיר (Mestni park) הוא מקום נעים ומקסים להליכה רגועה, ומצוי במרחק הליכה קלה בת כמה דקות צפונה ממרכז העיר. בפארק ישנן מדשאות נרחבות, גינות פרחים, כמאה מיני עצים בוגרים ומצלים, שלושה אגמים קטנים עם ברווזים וברבורים שמשייטים להנאתם, סנאים מקפצים וגן שעשועים לילדים. הפארק הוא גם משכנם של האקווריום והטראריום של העיר. באקווריום חיים 120 מיני דגים מכל רחבי העולם, ב-39 אקווריומים ענקיים, המדמים סביבות של ים, נהר ואגם. הטראריום מאכלס מינים רבים של חרקים, דו חיים, זוחלים (איגואנות ותנינים, למשל) ונחשים ארסיים ואחרים. שעות הפתיחה הן מדי יום בשעות 8:00-19:00 ובימי שבת וראשון השעות הן בין 9:00-12:00 ומ-14:00-19:00.

  בסמוך לאקווריום נמצאת גבעת הפירמידה - מקום משכנה של מצודת מריבור, שהוקמה במאה ה-12 ונחרבה כעבור כ-300 שנה. הפירמידה הוקמה במקום מן השרידים וההריסות, ומי שיעלו אל פסגת הגבעה יזכו ליהנות ממראה מופלא של העיר, הגגות האדומים, הנהר ונופי הסביבה.

  טיול נעים!

  עבור לתוכן העמוד