כתבות

  הפארק הלאומי והר טריגלאב - מפגש פסגה

  פסגות של הרים נישאים משתקפות במימי אגמים צלולים, מרחבי יער ואחו, אלף גוונים של כחול, טורקיז וירוק - כל אלו ועוד מחכים למבקרים בשמורת טריגלאב. הפארק הלאומי היפהפה שוכן באלפים היוליאניים, ובמרכזו נישא מעלה הר טריגלאב, שפסגתו היא הגבוהה בסלובניה, ומגיעה לגובה של 2864 מטרים מעל פני הים. בשמורה מצויים גם אגם בוהין, נהרות טורקיזיים, כפרים יפים, צמחיה עשירה, טירות, עיירות עתיקות ומסלולי טיול רבים.

   

  משמעות המילה "טריגלאב" היא "שלושה ראשים" והכינוי ככל הנראה דבק בהר בשל המראה של שלוש הפסגות הגבוהות שלו, הבולט מכיוון דרום מזרח. בפארק הלאומי טריגלאב יש בו שכיות חמדה ואתרי טבע ונוף רבים. הפארק נמתח לאורך הגבול עם איטליה ובסמוך לגבול עם אוסטריה, בצפון מערב סלובניה. האלפים היוליאניים שבשטח השמורה הם חלק מקצהו הדרום מזרחי של רכס האלפים. הפארק מכסה 880 קילומטרים רבועים, המהווים 3 אחוזים משטחה של סלובניה. הר הטריגלאב מהווה סמל לאומי סלובני וציורו אף מופיע על דגל המדינה. זהו אחד מהפארקים האירופיים הראשונים שהוכרזו כשמורות טבע, ולמעשה פעולות השמירה וההגנה על הטבע בשטחו החלו בשנת 1924. אנשי הכפרים בשטח השמורה עוסקים בחקלאות ובתעשיית העץ, ובביקור בכפרים ניתן לחזות במלאכות עתיקות, במתקנים ובכלים חקלאיים ישנים ומקוריים.

   

  בשמורת הרי טריגלאב ישנם אתרי ביקור ומסלולים רבים. נרחיב כאן על שלושה מוקדי ביקור בולטים:

   

  מויסטרנה (Mojstrana) - כפר אלפיני טיפוסי, עם גגות משופעים, בגובה של 661 מטרים מעל פני הים, למרגלות הר טריגלאב. הכפר, בו גרים כמה מאות תושבים, הוא נקודת פתיחה טובה לטיולים רגליים בעמקים ובפסגות השמורה. הכפר מצוי בצפון השמורה, ובסמוך אליו נפגשים שני נהרות ויוצרים את נהר סאווה (Sava), שהוא הנהר הארוך בסלובניה. המסלול הקצר והמהיר ביותר לפסגת הטריגלאב יוצא מהכפר, ומיועד למטפסי הרים מקצועיים בלבד. בין הכפר לרכס ההרים ישנם עמקים יפים - וראטה, קרמו וקוט (Vrata, Krmo, Kot), ובעמק וראטה זורם לו מפל מרשים. בכפר ישנה

  כנסייה עתיקה, מוזיאון שמתעד את ימי העבר של מטפסי האלפים בסלובניה, בתים עתיקים שבהם ניתן לבקר ותחנת מידע לתיירים במרכז הכפר.

   

  אגם בוהין (Bohinj) - אגם מקסים ורוגע, בשלל צבעי טורקיז, שמצוי בתוך עמק צר וארוך. זהו האגם הגדול בסלובניה, והוא נמתח על פני 4 קילומטרים ומתרחב עד 1.2 קילומטר. האגם נוצר כתוצאה מתהליכים גאולוגיים מרתקים - קרחון שגלש מרכסי ההרים הנישאים ו"נכלא" ביניהם. מדרום לאגם מצוי הר ווגל (Vogel), שפסגתו מגיעה ל-1922 מטרים. בחורף מושך הר ווגל חובבי סקי לאתר הסקי הקטן שעליו, ובקיץ מתמלא ההר מטיילים שנהנים מן האוויר הטוב והתצפיות לכל עבר. מצפון לאגם בוהין מצוי רכס טריגלאב. אגם בוהין מצוי במרחק של כ-25 קילומטרים מאגם בלד המתויר.

   

  אגם בוהין
  אגם בוהין - אגם מקסים ורוגע בשלל צבעי טורקיז

  ---

   

  קרנסקה גורה - עיירת נופש אלפינית, השוכנת בלב האלפים היוליאניים בשמורת טריגלאב. העיירה נמצאת בגובה של כ-800 מטרים מעל פני הים, ומשמשת כמוקד יציאה למסלולי טיול, ספורט חורף וסקי. סביב לעיירה ישנם כמה אתרי סקי קטנים, ובעיירה עצמה יש שפע של אפשרויות לינה. אפשרות נפלאה להיכרות עם האיזור היא לשכור אופניים ולצאת לטיול בעמק הירוק.

   

  מידע מעשי למבקרים בשמורת טריגלאב

   

  בשמורת הרי טריגלאב ישנו מגוון של מסלולי הליכה, וניתן למצוא מסלולים המתאימים לכם על פי הגיל, הכושר והמרץ - מטיול משפחות ועד טיולי אתגר המיועדים למיטיבי לכת או למטפסים מקצועיים. העונה המומלצת לביקור ולטיול היא בקיץ, בחודשים יולי עד אוקטובר (אך ניתן לבקר מוקדם יותר באביב). בחודשי הקיץ כרי האחו בשמורה ירוקים, והצמחיה מלבלבת ופורחת בשלל צבעים. בחודשי הסתיו ותחילת החורף תוכלו ליהנות ממרבדים של עלי שלכת צבעוניים. בעת תכנון הטיול מומלץ להקדיש לביקור בשמורה לפחות יום טיול, ועדיף יומיים-שלושה. מזג האוויר בשמורה, ובפרט בפסגות הגבוהות, עשוי להיות הפכפך ולהשתנות במהירות. על כן, מומלץ  לפני ביקור בשמורה להתעדכן באשר למזג האוויר הצפוי ולשאול בכניסה לשמורה על מצב השבילים.

   

  ועוד כמה המלצות פרקטיות:

  •  מומלץ לערוך את הטיול בשמורה בלוויית אביזרים וציוד מתאים: להקפיד על נעלי הליכה טובות ונוחות, בגדים חמים, תיק גב טוב, מפות ותיק עזרה ראשונה.
  • באזורי האגמים בלד ובוהין, בעיירות ובכפרים בשמורה ישנן אפשרויות לינה רבות. בעונת השיא (בקיץ) מומלץ להזמין מקום לינה מבעוד מועד.
  •  מומלץ לצאת לטיול בשמורה בצמדים או כחלק מקבוצה, ולא לבד (מחשש לאובדן דרך, היקלעות לתנאי מזג אוויר סוערים וכו').

   טיול נעים!

  עבור לתוכן העמוד