כתבות

  קניון וינטגאר - טבע פראי ומים זורמים

  קניון וינטגאר (Soteska Vintgar, בעברית נכתב לעתים גם וינטגר, ובאנגלית: Vintgar Gorge) הוא קניון מקסים ומצוקי בנהר רדובנה (Radovna), בסמוך לבלד. זהו אחד מאתרי הטבע והנוף היפים והמטוילים בסלובניה. אורכו של הערוץ הצר, שיש הקוראים לו קניון בלד, הוא 1.6 קילומטרים, והוא מצוי במרחק של קילומטרים ספורים (כ-4 ק"מ) צפונית מערבית לאגם בלד ולעיירה באותו השם.

   

  קירות הקניון מתרוממים לגובה של בין 50 ל-100 מטרים. בקטע הנהר הקצר שבו מתחתר הקניון, יצרה זרימת המים תופעות בלייה מעניינות, ובהן בריכות ואשדות מים (אשדות הם זרמי מים בקטעי נהר תלולים, היוצרים זרימה מוגברת ומערבולות, וניכרים בקצף לבן). קניון וינגאר נשפך אל מפלי שום (?um Falls) היפים, שגובהם 13 מטרים. משמעות שמם היא "המפלים הרועשים", בשל הרעש שנוצר מן הנפילה של המים הגועשים.

   

  וינטגאר

  מפלי שום במוצאו של קניון וינטגאר

  ---

   

  מסלול הטיול בקניון וינטגאר

   

  חלקו מסלול הטיול בערוץ וינטגאר מתחיל בכפר הקטן וינטגאר, שאנשיו מספקים שירותי תיירות לבאים לטיול במקום. המסלול הוא בן קילומטר ושש מאות מטרים, וההליכה היא על פני שביל עץ בעל מעקות, הבנוי בצמוד לקירות התלולים של הקניון, וחוצה את הנחל בגשרי עץ. המים בערוץ זורמים תחת שביל ההליכה, והמראות מקסימים וכמו לקוחים מספרי האגדות - צוקי סלע זקופים, שמהם משתפלת צמחיית נחלים ירוקה, שרכים שולחים זרועות עדינות ומטפטפות, נחל טורקיז צלול, מפלונים ואשדות מים גועשים. מן הקירות מטפטפות טיפות מים, ובשעות מסוימות הערוץ שרוי בתוך מעין ענן לח או אדי מים ורסס מרענן. הרטיבות, הלחות ועננות המים הלחות משוות למקום אווירה חלומית ומראה אגדתי, רומנטי ומסתורי. הצמחיה בערוץ הצר ייחודית: הערוץ מהווה בית למספר גדול של מיני צמחים, חלקם שונים מהצמחיה האופיינית לאזור שסביב. זאת בזכות תנאי האקלים והלחות הייחודיים השוררים בתוך הערוץ.

   

  "גילוי" הקניון ומעט מן הידוע על עברו

   

  חלקו הראשון של הערוץ צר מאוד, ובהמשך מתרחקים הקירות זה מזה, והקניון נפתח מעט. באזור זה ישנה פינת ישיבה נעימה עם ספסלים. סמוך למצוק הוצב לוח זכרון ועליו חקוקים שמותיהם של האנשים ש"גילו" את הקניון, וסייעו לפרוץ בו שביל, לפתח אותו ולהביא את דבר קיומו לקהל המטיילים הרחב.

   

  הקניון התגלה בשנת 1891 בידי צמד מטיילים - האחד צלם והשני צייר-מפות. בתחילה היה הערוץ בלתי עביר לבני אדם. לאחר הגילוי נבנו בו נקודות תצפית, שבילי הליכה וגשרי עץ, והוא נפתח לביקור סדיר בקיץ של שנת 1893. פיתוחו של הערוץ התרחש בסמוך להתפתחות של בלד - האגם והעיירה, כמוקדים תיירותיים מובילים באזור. שבילי ההליכה שופצו, חוזקו וחודשו מספר פעמים במאה ועשרים השנים שחלפו מאז. ערוץ וינטגאר מושך אליו עשרות אלפי מבקרים מדי שנה, וזוהי אחת מפנינות הטבע הסלובני וללא ספק אחד מאתרי המשיכה והביקור הבולטים במדינה.
  בזכות שבילי העץ שנבנו בו עד מהרה, קניון וינטגאר הוא הקניון המצוקי הראשון באזור שהגישה אליו נפתחה למטיילים. המילה "וינטגאר" בסלובנית הפכה בעקבות גילויו לשם נרדף לקניוני הרים נוספים, שהתגלו אחריו.
   

   


  וינטגאר
  שביל הליכה מקסים לאורכו של ערוץ וינטגאר

  ---

   

  אפשרויות טיול בקניון וינטגאר ובסביבתו

   

  הביקור בקניון וינטגאר מתאים גם למי שהליכתם איטית או מי שמתקשים מעט בהליכה. אחת האפשרויות עבור המתקשים בהליכה היא ללכת בחלקו ההתחלתי של הערוץ, ולחזור בחזרה לנקודת היציאה כשמתחילים להתעייף. מי שממשיכים עד לסוף המסלול יזכו לחזות במפל שום - נקודת סיום המסלול, ואז יפנו ויחזרו בחזרה לנקודת ההתחלה. ההליכה בערוץ נמשכת כשעתיים לערך, שעה בהלוך ושעה בחזור. למעוניינים במסלול הליכה מעט ארוך יותר, עם תצפיות מרשימות - ניתן לצאת מן הקניון לאחר ההגעה למפל שום בכיוון מזרח, על פי השילוט לכנסיית סנט קתרין (על השלט כתוב "Katarina", או חפשו את השלט למסלול שממשיך לכיוון בלד). הכנסייה נמצאת מעל הכפר הקטן זסיפ (Zasip), במרחק של כשלושת רבעי שעה של הליכה מן הערוץ. מן הכנסייה נפתחת אל הנוף תצפית יפה וניתן לראות מכאן את מרחבי היערות הירוקים ואת טירת בלד, לנוח, ליהנות מפיקניק (מומלץ להתכונן מבעוד מועד עם ארוחה קלה ושתייה) ולהשתעשע בגן השעשועים הקטן שבמקום. המעוניינים יכולים לחזור מכאן למגרש החנייה של וינטגאר - מהלך של עוד שלושת רבעי שעה, במסלול מלא תצפיות נוף. מי שמעוניינים להמשיך לצעוד, יכולים לרדת מכאן לטירת בלד, בשביל מסומן - הליכה שאורכת כשעה.
  קניון וינטגאר הוא אתר טבע מרשים ומומלץ מאוד לביקור. במקרה שאתם עורכים טיול משפחתי במסגרת
  טוס וסע לסלובניה, ומטיילים עם ילדים קטנים, מומלץ להקדיש לטיול בערוץ לפחות חצי יום (4-5 שעות), ולהיערך מראש להליכה, לעצירות ולאפשרות להשתכשך במים בסוף המסלול.

   

  טיול נעים!

   

  עבור לתוכן העמוד